تبلیغات
نشریه تخصصی هیات و هیات داری «طنین هیات» - مطالب دی 1393
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
لوگوی طنین
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
مطالب اخیر طنین هیاتیه سوال! چرا امر به معروف و نهی از منکر نمی کنیم؟

جواب:

1-    شاید اهمیتش رو نمیدونیم: اولاً هر چیزی که برامون اهمیت داره باید ارزشش و راه های حفظ ارزشش رو بدونیم,اگه اسلام عزیز برای ما اهمیت داره راه حفظ و قدر دونستنش امر به معروف و نهی از منکره,چون وقتی یه کنترل دینی-اجتماعی تو جامعه باشه,اون موقع فرصت پیاده کردن برنامه های اسلام هست

2-    چون واجب نمیدونیمش: لطفاً فروع دین رو تو ذهنتون مرور کنید :امر به معروف و نهی از منکر جزوشونه؛ حالا عمل به فروع دین مگه واجب نیس؟ آیه 71سوره توبه رو بخونید (آیه رو ننوشتم تا برای خوندنشم شده قرآن رو باز کنیم) این آیه نشون میده خدا میخواد همه افراد جامعه با احساس مسئولیت تربیت بشن.

3-    چون بهانه میاریم: «عیسی به دین خود موسی به دین خود؛ هرکی روتو قبر خودش میندازن؛ صلاح ملک خویش خسروان دانند و ...» از اون عذرهای بدتر از گناهه. سرباز زدن مساویه با جنگ باخدا,امام صادق(ع) میفرمایند: کسی که منکری رو ببینه و نهی نکنه دوستدار نافرمانی خدا هست و کسی که اینطور باشه به جنگ خدا رفته

4-    چون حوزشو نمیشناسیم: تا اسم امربه معروف و نهی از منکر میاد فکرا میره سمت حجاب. انگار یادمون میره راست گویی, بهداشت عمومی, احترام، سلام کردن و... معروف و شایعه پراکنی, بخل, حسد, تقلیدکورکورانه هم جزو منکراته. آقا میفرمایند: گناهکار فقط بد حجاب نیس, گناه هست ولی از گناهای دیگه مثل دروغ, توطئه, خلاف سیاسی و اقتصادی, کم کاری و... کوچکتره.
نویسنده خادم الشهدا در 07:39 ب.ظ | نظرات()


خلاصه ای از خاندان شیرازی:  شیرازی‌ها بازمانده خاندان معروف و شاخص فقاهت و مرجعیت در ۱۵۰ سال گذشته‌اند که شخصیت‌هایی چون آیت‌الله سید حسن شیرازی معروف به میرزای شیرازی، صاحب فتوای مشهور تحریم تنباکو و آیت‌اله میرزا محمدتقی شیرازی رهبر مقابله با اشغال عراق توسط انگلیس را پرورش داده‌اند اما پس از فوت آیت‌اله سید مهدی شیرازی، مرجعیت در این خاندان به بازیچه‌ای سیاسی تبدیل و به انحراف کشیده شد. سید محمد فرزند ارشد ایشان در دهه ۴۰ شمسی در عین نداشتن صلاحیت مرجعیت، ادعای مرجعیت نمود. این ادعا با مخالفت حضرات آیات سید ابوالقاسم خویی و سید محمود شاهرودی بزرگ مواجه و پا نگرفت. درعین‌حال با فوت سید محمد، برادرش سید صادق همان مسیر را ادامه داد. این جریان جنگ با صدام را برادرکشی نامیده و مواضعی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی اتخاذ کرده و برای پیشبرد اهداف سیاسی خود حتی از اهانت علیه مراجع گران‌قدری چون آیات عظام بهجت، مکارم شیرازی، حسن‌زاده آملی، شهید مطهری و رهبر معظم انقلاب فروگذار نبوده است.

 

و اما ادامه ماجرا...نویسنده خادم الشهدا در 07:21 ب.ظ | نظرات()
حق با کیست؟

شفاعت

شبهه وهابی ها: ابن تیمیه گفته است اگر کسی بگوید از پیامبر به جهت نزدیکیش به خدا میخواهم تا شفیع من باشد، این از عقاید مشرکان است؛ ...و باید بدانیم که درخواست شفاعت از خود آنها شرک اکبر است.

نظر شیعه اثنی عشری: شما گفتید چون شفاعت در حوزه قدرت خداست، پس شفاعت خواستن از غیرخدا شرک اکبر است. من از شما میپرسم شفاعت کردن مهم تر است یا احیای مردگان؟

وهابی: البته احیای مردگان! منظور چیست؟

شیعه: مگر نه این است که به تصریح قرآن کریم عیسی(ع) همان کار را انجام میداد یعنی مردگان را زنده میکرد؟

وهابی: عیسی(ع) که به خودی خود این کار را نمیکرد. اگر در قرائت قرآن دقت میکردی میدیدی که عیسی(ع) به اذن خدا مرده را زنده میکرد. پس در واقع خداوند به دست عیسی مرده را زنده میکرده است.

شیعه: آفرین بر تو! میخواستم از دهان خودتان بشنوم. وقتی چنین فعلی با اذن خدا قابل واگذاری به غیر است و با توحید منافاتی ندارد، شفاعت نیز به اذن خدا میتواند به غیر واگذار شود و چون شفاعت به «اذن ا..ّ.» است عین توحید میباشد. شفاعت خواستن از اولیا یعنی به ولی خدا میگوییم خداوند که به تو این اذن را داده است، ما را هم برخوردار کن.

همین قرآن است که میفرماید: چه کسی میتواند در حضور او شفاعت کند مگر به اذن او. (بقره/255) و جز برای کسی که خدا رضایت دهد، شفاعت نمیکنند. (انبیا/28)

نویسنده خادم الشهدا در 06:04 ب.ظ | نظرات()استاد فاطمی نیا درباره اهمیت مقبول بودن نماز می فرماید: «در حدیث قدسی وارد است که: بنده من، اگر دو رکعت نماز مقبول داشته باشد من او را جهنم نمیبرم». اگر این حدیث را یک فرد عوام بخواند می گوید: مراد این است که من حواسم را جمع کنم و دو رکعت نماز بخوانم. بعد بروم هر چه دلم خواست گناه کنم. استاد که دارای واردات قلبیه بود میگفت معنای حدیث این است که اگر انسان دو رکعت نماز قبول داشته باشد کج نمی شود. صحیح بودن نماز، غیر از مقبول بودن است. {نکته ها از گفته ها - دفتر اول ص 199}

نویسنده خادم الشهدا در 05:41 ب.ظ | نظرات()مقام معظم رهبری با تاکید بر اهمیت وحدت شیعه و سنی و احترام به عقاید یکدیگر این‌گونه فرموده‌اند: امروز بنده از گوشه و کنار عالم اطّلاع دارم. همان دست‌های استعماری که در طول قرن‌های گذشته سعی می‌کردند بین شیعه و سنّی اختلاف ایجاد کنند، امروز هم تلاش می‌کنند برای این‌که بین شیعیان و سنّیان، کینه و برادرکشی و اختلاف به‌وجود آورند. شما مردم هوشمند باید مراقب باشید. شاید یک عدّه خیال کنند که ایجاد اختلاف به نفع مذهب آن‌هاست، در حالی که اشتباه می‌کنند. هر کس دارای هر مذهبی است، به عقاید و ارزش های خود احترام می‌گذارد و این حقّ اوست. اما این احترام گذاشتن نباید با اهانت به ارزش‌های جمعیت دیگری همراه شود که در اعتقادات با آن‌ها موارد اختلافی دارند. ما متّفقاً به یک اسلام، به یک کعبه، به یک پیغمبر، به یک نماز، به یک حج، به یک جهاد و به یک شریعت معتقدیم و عمل می‌کنیم. موارد اختلاف به‌مراتب کمتر از موارد وحدت و اتّفاق‌نظر است. دشمنان اسلام می‌خواهند بین شیعه و سنّی، نه فقط در نقاطی از ایران بلکه در همه دنیای اسلام، اختلاف بیندازند. من خبر دارم که تلاش می‌کنند. بیانات در دیدار مردم زاهدان (۲/۱۲/۱۳۸۱)

یکی از جریاناتی که در دو سه سال اخیر قوت گرفته و در حال رشد و نمو است جریان جعلی شیعه نمایی است که در حاشیه و متن بیوت یکی از مراجع تقلید به نام سید صادق حسینی شیرازی شکل گرفته است.


نویسنده خادم الشهدا در 08:55 ق.ظ | نظرات()


یکى از چیزهایى که مخصوصا در یک سال و چند ماه اخیر زیاد شده، «ننه من غریبم» بازى هایى است که بخشى از بچه حزب اللهى ها راه انداخته اند که آى ملت! چه نشسته اید که رهبر تنهاست و یار ندارد و بى کس است و هیچ کى حرفش رو گوش نمى کند و دارند به او «جام زهر» را «تحمیل» مى کنند و... و امثالهم. البته اکثر کسانى که این حرف ها را مى زنند، آدم هاى مخلص و صاف و ساده اى هستند اما به نظرم به دلیل آنکه فهم درستى از «مسائل سیاسى» و «واقعیات سیاسى» جامعه و حکومت ندارند، به چنین تحلیل هایى مى رسند. در این باره به نظرم چند نکته مهم است:

 نویسنده خادم الشهدا در 08:42 ق.ظ | نظرات()
توصیه های آقا مجتبی ­تهرانی(ره)

*چطور دعا کنیم؟

وقتی می خواهی از خدا تقاضا کنی، نگاهی هم به سوابق گذشته ات بکن. اگر اشتباه کردی اول معذرت خواهی کن و بگو خدایا! مرا ببخش و بعد هم وقتی می گویی بد کرده ام، نیت ات این باشد که دیگر خطایی مرتکب نشوی و با صدق نیت استغفار کن.

*راه ها مسدود نیست

وقتی در شدت گرفتاری قرار گرفته ای، خیال می کنی که همه راه ها بسوی تو مسدود شده. در حالی که به هیچ وجه اینطور نیست. وقتی به بالا رو کنی و سراغ آن موجودی که محدود نیست و لایتناهی است بروی، خواهی دید که هیچ راهی برای او مسدود نیست.

*مربیان،خودساخته باشند

کسانی که می خواهند در جامعه و در هر محیطی به عنوان مربی، آموزش دهنده و تربیت کننده باشند و می خواهند غیر را تربیت کنند باید دارای شرایطی باشند. نخستین شرط و اساسی ترین شرط نسبت به آنها این است که آنها باید خودساخته باشند تا بتوانند دیگران را بسازند.

*از خدا زیاده طلبی نکنید

ام بحث «جمیع حوائج دنیا و آخرت را داریم» راداریم؛ اما مسئله این است که این حوائج مادی سقف دارد. انسان نباید در امور دنیایی از خدا زیاده طلبی کند. چون اثر سوء دارد و بدترین اثر سوءاش تعلق قلبی به دنیاست. وقتی انسان می خواهد از این دنیا برود، دلبستگی به دنیا او را بیچاره می کند

*غصه روزی را نخورید

اگر خداوند متکف روزی است و گفته روزی تو را کفالت می کنم و آن را به تو می رسانم؛ پس برای چه غصه می خوری؟ آیا بچه ای که پدرش متکفل امور اوست، غصه روزی می خورد؟ می گوید: پدرم روزی ام را می دهد. دیگر غصه معنا ندارد. اگر غصه بخورد، دیوانه است. تعارف ندارد...

 
نویسنده خادم الشهدا در 08:37 ق.ظ | نظرات()


خانواده ای رو در نظر بگیرید که توی اون پدر و مادر به خدا اعتقاد دارن و آدم مذهبی هستن، اما در عوض فرزنداشون مسائل اخلاقی رو رعایت نمی کنن و باعث آبرو ریزی خانواده شون میشن.

پرسش اینجاست؛ چرا این خانواده با وجود همچین پدر و مادری همچین مشکلی داره؟

اگه بخواهیم یکم ریزتر تو ظاهر زندگیشون نگاه کنیم خدا و دین و مذهب هیچ جایی ندارن. چون پدر و مادر فقط به خدا اعتقاد داشتن و فقط اعتقاد به خدا و دین خدا کافی نیست. اونها تو زندگیشون سهم خدا و دین رو در نظر نگرفته بودن!

شده بود تا به حال یه فقیرو راه بدن به خونشون و ازش پذیرایی کنن تا بچه ها یاد بگیرن؟

شده تو بچگی به فرزنداشون نماز یاد بدن یا صبر کردن سن تکلیفشون برسه و معلم پرورشی مدرسه این کارو انجام بده؟

اگه بچه هاشون به بیراهه رفتن دلیلش این بود که سهم خدا و دین رو تو زندگی در نظر نگرفته بودن.

اگه اونها اعتقادی رو که مدعی اون هستن بصورت عملی تو زندگیشون پخش می کردن می دیدن که نه تنها فرزنداشون بلکه بسیاری از جوانان اطرافشون هم به راه راست هدایت می شدن.

یادمون باشه که خدا رو تو جریان زندگیمون قرار بدیم و این یعنی...

<<سبک زندگی اسلامی>>امیرحسین مهدیزاده      


نویسنده خادم الشهدا در 08:33 ق.ظ | نظرات()


همتون یه چند لحظه با من باشید. بابا! منم مثل شما یه جورایی عاشورایی ام. این جوری به من زل نزنین که انگار غریبه ام! پیشینه من و شما یکیه. تعجب می کنین. نه؟ من «گِل» ام. حتم دارم که این آیه رو خوندید؛ انسان از گل خشکیده ای همچون سفال آفریدیم.(الرحمن)

همین جا من یه نکته ی اساسی بگم که من از خودم چیزی ندارم، همش دست خدا بود که حالت بگیرم و بشم آدم ابوالبشر. بشم شما که آخرش اینجوری مثل غریبه ها نیگام کنین. من بی لاف و بی ادعام. شعر سعدی که یادتونه؟ کمال همنشین و... گرفتین چی شد؟ زمان و مکان شرف میده به موجودات؛ یکی اش ما! اگر حالت گرفتم و شدم مهر، باید دلای کربلایی حرمت من رو داشته باشن .اینا مقدم بود برای اینکه عاشورایی هاش بیان جلو. می خوام شور بگیرم اساسی. یادمه عاشورا بود و در و دیوار سیاهپوش. دسته ها و هیات ها هم نوای اشک، لحظه ها رو به کربلای حسینی پیوند می زدند. هنوزم رسم ما رو تو یه ظرف بزرگ می سازن و به سر و پیشونی و لباس ها می مالن. من اون روز مهمون موهای سر یکی از بچه های عزادار بودم. رهگذری رسید و کمی از من برداشت و به چشماش مالید. می خوام بدونین چیزایی که تو این عالم می گذره واقعیت داره و به جای دیگه ای گره می خوره. می خوام بگم که اون رهگذر سال ها دچار چشم درد بود، اما بعد از این جریان درد دیگه سراغش نیومد. می خوام نمونه عینی دستتون داده باشم، این یه درسه. می خوام از اینی که هستین یه قدم جلو باشین. می خوام بدونین اون رهگذر بعدا یه آدم خیلی بزرگ شد. حتما اسمش رو شنیدین. بله«آیت ا...العظمی بروجردی(ره)»

یا علی!

حسن طالبی       نویسنده خادم الشهدا در 08:27 ق.ظ | نظرات()
بعدچندهفته امتحان، بالاخره میام هیئت و برخلاف عوام که دل از عزا در میارن، دلی به عزا میزنم! آخه انقدر اشک واسه امتحان ریختم دلم برای اشک ریختن تو هیئت تنگ شده!!

وارد که میشم، همین اول بسم ا... به یه بنده خدایی سلام میکنم، طرف انقدر سرگرم گروهو چت و... هست، فقط دست مبارکش رو برا چندلحظه میاره جلو و بعد سریع میکشه تا ادامه مطلبو ازدست نده!!

داخل که میشم دنبال یه جای دنج میگردم، بـعله هیچ جایی بهتراز زیر پرچم(هیهات منا الذله) نمیشه، و دعاشروع میشه: اللهم انی اسئلک... دلم داره میشکنه، خدایا ازت میخوام....که یه نور سفیدرنگ توی اون تاریکی چشممو اذیت میکنه! درسته همون بنده خدایی هست که جلوی در دیدمش، هنوز با گوشی درگیره. دعا ادامه داره و من فکرم مشغوله چرا؟ چی به سرمون اومده؟ خوشبختانه همین طور که پیش میریم افراد نورانی بیشتر میشن، نه از نور معنویت بلکه از نور.... دارم به این چیزا فکر میکنم که صدایی توجهمو جلب میکنه: آمین یارب العالمین...

آره به همین سادگی اون همچنان داشت ادامه میداد

میثم اکبری               


نویسنده خادم الشهدا در 08:23 ق.ظ | نظرات()
قـــــــلـــــم هــیـــــــــــاتی

قسمت اول

 

اهمیت مجلس عزاداری و سوگواری و شادی اهل بیت(ع) در تاریخ تشیع به کرات توسط علما و بزرگانی که برای ما الگو هستند ذکر شده. یکی از بهترین افراد تاریخ بشریت بعد از ائمه معصومین که حضرت امام خمینی (ره) باشند، علیرغم همه درجات دینی و آن سیاست و مصلحت اندیشی ها تمام مسائل دین را یک طرف می گذارند، می گویند که ما هر چه داریم از همین تو سر و سینه زدنها و همین جلسات است و اگر اسلام زنده است به خاطر همین مکتب است. از لحاظ تجربی هم خیلی راحت قابل اثباته. خیلی از ماها که گنهکار بودیم از همین راه توبه کردیم و خیلی از ما به یُمن برکت این جلسات مسائل مادی و معنوی رو که بلد نبودیم یاد گرفتیم و به قول بعضی ها آدم شدیم.

حالا چرا هیات علیه هیات؟
نویسنده خادم الشهدا در 08:12 ق.ظ | نظرات()

برای دانلود هرشماره روی آن کلیک کرده و پس از بازشدن صفحه سرور «مدیافایر» روی Download کلیک کرده تا صفحه مشخصات و دانلود فایل باز شود.


برچسب ها : دانلود ،آرشیو ،PDF ،طنین هیات ،
نویسنده خادم الشهدا در 08:16 ب.ظ | نظرات()

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir